Młody Człowiek i Może

Też bierze udział w wojnie – z rzeczywistością. Mierzy się z dzikimi zwierzętami – tymi w ludziach. “Nazwisko” też jakby podobne. Ale przede wszystkim to, że jest prawdziwy. To są podobieństwa pomiędzy Hemingway’ami, które widzę.

Kiedyś tak się mówiło  o Sokole – że jego rap jest taki dobry, bo słuchając go widzisz obrazy. Podobnie jest u Taco, tyle, że Sokół rapował o życiu odległym części jego słuchaczy, to była wtedy jakaś nisza. Wpisywał się w ówczesny trend rapu o tym, że jest chujowo, w gównie po pachy na osiedlu, ale są ziomki więc w sumie spoko. I to miało swoją wartość, ewoluowało w inne, równie dobre strony.

W tym pokoleniu, na umowie-zleceniu

Nie gada się o przyszłości i ZUSie, ubezpieczeniu

Hemingway rapuje o życiu, które wiedzie cała rzesza pokolenia 20+. Jest słabo, trzeba zapierdalać, roboty po pachy, z hajsem średnio, perspektywy różne a w weekend trzeba zaćpać, zapić i przepić. Usłyszałem “Trójkąt Warszawski” jakieś 2-3 tygodnie temu, kiedy pojawił się pierwszy hype tym materiałem. Pierwsze skojarzenie: Łona i Webber, oni też poruszali problemy szersze niż te z perspektywy jednostki, społeczne. I to jest dobre i potrzebne. Hype jest bardzo słuszny, bo materiał bardzo dobry, niezmanierowany, oryginalny, i przede wszystkim rzeczywisty i szczery. Bo coraz częściej my, dwudziesto i trzedziestokilkulatki zaczynamy głośno mówić o tym, że z tym kapitalizmem i wolnością nie koniecznie jest tak kolorowo, jak miało być. Są możliwości, ale nie każdy potrafi i może z nich korzystać. Zbyt duża liczba opcji powoduje chaos, tempo życia i zmian przyspiesza, nie każdy nadąża.

Rozbity iPhone 6, choć zarabia marne grosze

(…)

Mama pyta czy chcę jakiś przelew. Mówię: ‘bardzo proszę’

I nie ma, że boli. Moje pokolenie (około-trzydziestolatków) wyzbywa się już kompleksów, że zarabiamy 2800 netto, że często pomagają nam rodzice, że jak przyimprezujemy w weekend to potem wpieprza się wifony albo ryż przez ostatni tydzień przed wypłatą. O przyszłości nie tylko nie mówimy, ale coraz rzadziej myślimy, pytania o nią kwitując śmiechem, bo nie wiemy, co będzie. Z z jednej strony mamy zróżnicowanie i ogrom możliwości robienia co tylko chcemy (jeśli wiemy co chcemy, a z tym bywa problem) utrudnia wybór konkretnej ścieżki i nie pozwala przewidywać i planować, z drugiej strony “na górze” dzieją się rzeczy, na które nie mamy, nie chcemy mieć wpływu, tak, jak sprawy emerytur, których nie będziemy pewnie mieć.

Na Facebooku same sześciopaki

Koledzy przechwalają się jak jakieś przedszkolaki

Same zdjęcia z siłki, jak pulsują typom wszelkie żyłki

Jutro da zdjęcie z teatru, tak dla niepoznaki

Przestaliśmy oszukiwać, że stać nas na ten weekend w Sopocie. Nie stać, nie ma co ukrywać, bo większości znajomych też nie stać. Ale jedziemy, bo co nam zostało? Alternatywa w postaci marnego, zrównoważonego życia z dziennym budżetem 30zł? Pierdolić takie życie. Widzimy jak żyje Berlin, Barcelona, i pierdolimy wybory, polityków, wszystkich, na czele z tymi którzy chcą Budapeszt w Warszawie – chcemy Berlina. Mentalnie w nim już jesteśmy, materialnie – prawdopodobnie jeszcze długo nie będziemy, ale to nie jest istotne. Carpe, kurwa, diem, dziwko.

I właśnie o tym jest rap Taco. O tym, co nas codziennie wkurwia, a z czym sobie często nie radzimy i na co równie często sramy z bezsilności albo beztroski. Dlatego to kupujecie. Kupujemy, ja też.

A muzyka jest do pobrania za darmo, hajsu nie trzeba:

Trójkąt Warszawski

Umowa o Dzieło

Reklamy

4 thoughts on “Młody Człowiek i Może

  1. ZUS pisze:

    2800 netto? zaśmiane na głos.

  2. Przesłuchałem cały album dziś na treningu rano. Powalający. Rozłożył mnie na łopatki (jako reklamiarza też).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: